اجزا سوله : در ابتدای امر تعریفی از سوله را بیان کرده سپس به توضیح هر یک از اجزا سوله می پردازیم .

سوله چیست؟

سوله ها سازه هایی با سقف شیبدار یا قوسی شکل هستند و برای مشاغل مختلف کاربرد دارد.

اجزا سوله:

  1. قاب اصلی: مجموعه تیرها و ستون ها، تشکیل دهنده قاب اصلی هستند که به رفتر هم معروف است. در ساخت تیرها و ستون ها براساس مقاطع، ورق ها برش و جوش داده می شود در جوش دادن ستون ها، آنها را از پایین به صفحه ستون و از بالا به رفتر متصل می کنند امروزه این اتصالات به صورت فلنچی است اما در مواردی مخصوصاً برای مقاطع لوله ای از جوش استفاده می شود.
  2. وال پست: این اجزا در ابتدا و انتهای سوله قرار می گیرد و به عنوان ستون های فرعی عمل می کنند و فشار باد را از روی ستون های اصلی کم می کنند و همچنین ر اتصال درب های ورودی و حروجی به عنوان پایه استفاده می کنند.

اجزا سوله و مصالح به کار رفته در آن

  1. استرات: این اجزا بیشتر مواقع از مقطع لوله و قوطی ساخته می شوند. برای اتصال دو قاب متوالی در چند نقطه به طور متقارن جهت  انتقال نیرو ، تعدیل جابجایی قاب های وسطی در مقابل فشارهای جانبی استفاده می کنند. طول استرات ها ۵ تا ۸ متر است وتوسط جوش به تیر و ستون اصلی وصل شده و با فاصله کمی از بر تیر و ستون اصلی، توسط فلنچ ها به قسمت میانی اتصال پیدا می کند.
  2. مهاربند: این اجزا در راستای طولی و در برخی موارد عرضی برای افزایش دادن سختی لوله استفاده می شود که در دو نوع قائم و افقی موجود است که از جنس دوبل نبشی، دوبل ناودانی، قوطی و لوله ساخته می شوند.
  3. لاپه: مقطع های محوری هستند که دیوارهای سبک و پوشش سقف را به تیر ها و ستون های اصلی متصل می کند.
  4. لاپه ها در دو نوع دیواری و سقفی موجود هستند اتصال لاپه ها توسط پیچ به نبشی و در نهایت به قاب اصلی می باشد.
  5. سینه بند: در قسمت هایی که بال زیری تیر اصلی تحت فشار به کمک سینه بند، بال فشاری به لاپه ها متصل شده که این امر برای جلوگیری از کمانش پیچشی جانبی بال تیر اصلی است.
  6. چرثقیل: جرثقیل های پر کاربرد در سوله ها از نوع سقفی می باشد که به صورت عرضی و طولی نصب شده و در تمام سالن قابل حرکت می باشد.
  7. پی: پی ها از کلاف هایی که خاصیت کششی دارند تشکیل شده و ستون های سوله به این پی ها که منفرد هستند، متصل می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست