تفاوت سوله سبک و سنگین : سوله یک سازه ای است فلزی که سقفی شیب دار دارد و با محسبات تخصصی طراحی و ساخته می شود. طراحی سوله با ساز های دیگر متفاوت است. به دلیل بزرگ بودن اندازه تیرها و ستون ها،جهت ساخت این سازه ها نمیتوان از پروفیلهای آماده در بازار استفاده کرد و باید آنها را ساخت که به اصطلاح به آنها تیر ورق می گویند.سوله ها موارد مصرفی زیادی دارد از جمله مهتمترین آنها میتوان به سوله مرغداری ها ،آشیانه هواپیماها، سوله های ورزشی ، نمایشگاهها ، سالن های تولید دام و طیور ، انبارها و ….. اشاره کرد. یکی از انواع سوله ها سوله تیرورقی است که در ذیل به آن اشاره شده است.

سوله تیر ورقی

یکی از قدیمی ترین نوع سوله ،سوله تیرورقی است .که متاسفانه امروزه صنعتگران تقاضای کمتری برای ساخت این سوله دارند.

ساخت سوله تیرورقی

سوله های قدیمی تیرورقی از ورق فولادی ساخته می شوند که با توجه به اندازه دهانه و ارتفاع طراحی شده و با پیچ و مهره به هم متصل میشوند. از این نوع سوله ها برای سوله هایی با دهانه کمتر از ۱۵ تا ۲۰ متر استفاده میشود.و برای دهانه ای بالاتر از ۲۰ متر از لحاظ هزینه ای به صرفه نیست.

برای ساخت سوله به روش تیرورقی از ابزاری مانند قاب اصلی، والپست ،پرلین ، میل مهار، بولت و ….. استفاده می گردد.

تفاوت سوله سبک و سنگین

از لحاظ ساختاری به دلیل اینکه سوله های سبک تیرورقی دارای وزن کمتری نسبت به سوله های سنگین تیرورقی هستند برای صنعتگران به صرفه است.همانطورکه گفته شد سوله های سبک از لحاظ اقتصادی به صرفه است ولیکن باید در نظر داشت که برای مناطقی که رطوبت بالایی دارند قابل استفاده نیست و باید از سوله های سنگین تیرورقی استفاده کرد.

so9611020801

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست