ساخت سوله گاوداری : یکی از قدیمی ترین نوع سوله ، سوله های تیرورقی است. که از فلز ساخته شده و بوسیله جوش به هم متصل می گردد. و برای صنایع گوناگونی قابل استفاده است. از جمله این صنایع می توان به ساخت سوله مرغداری ها ، کشاورزی ، دانشگاهها ، و غیره اشاره کرد.یکی از مهمترین عیب این نوع سوله وزن بسیار بالا و غیر منطقی بودن آن و همچنین محدودیت در اندازه دهانه آن می باشد. در گذشته از سازه های تیرورقی برای ساخت سوله گاوداری بسیار بهره برداری می کردند اما با بروز شدن متودهای مهندسی و روش های جدید نگه داری دام در حال حاضر بهترین گزینه ساخت سوله گاوداری به روش خرپایی میباشد که قرار است در این مقاله با آن آشنا بشویم.

اتصالات سوله

نوع اتصال  این نوع سوله ها بوسیله پیچ و مهره است. و این اتصالات باید توسط افراد با تجربه انجام گیرد. تا بتوان ایمنی ساخت را بالا برد. ( سوله ساز )

ساخت سوله گاوداری

در ساخت سوله گاوداری بهتر است که اگر می خواهید یک گاوداری به شیوه سنتی و در یک سوله به عرض کم و و در کل مساحت کم کار کنید بهتر است که از سازه تیر ورقی استفاده کنید ( البته می توانید با تماس با ما مشاوره بگیرید ) اما اگر قصد ساخت یک سوله گاوداری در اشل صنعتی و فری استایل را دارید بهتر است که از سازه های خرپایی بهره بگیرید. زیرا سازه های خرپایی را می توان با وزن بسیار پایین تری و البته با رعایت تمام آیین نامه های مقررات ملی ساختمان و تاییدیه نظام مهندسی بنا کرد. اجزاء این سازه ها متفاوت چندانی با سازه های تیر ورقی ندارند و در کل نوع مقطع آنها باهم متغیر است و نوع چیدمان فولاد در آن.

سوله های تیرورقی و خرپایی دارای اجزایی به شرح زیر می باشد.

قاب اصلی ستون و سقف :

این قاب شامل ستون و تیر های است که برای شکل دهی  از ورق های فلزی بکار میرود. و برش آن بستگی به نوع طراحی آن دارد.

والپست:

ستون های فرعی در دهانه سوله را والپست میگویند. که برای در سوله بکار می رود. و در دیواره عرضی قابل استفاده است.

لاپه:

به تیرهای زد شکلی گفته می شود که در طول سقف سوله های تیرورقی به کار گرفته می شود. و بطور افقی در سوله قرار می گیرد البته در سازه های خرپایی از زد استفاده نمی شود و بجای آن از پروفیل استفاده می شود.

بادبند:

این بادبند ها به شکل اریب بهم متصل می گردد. و در ستون های عرضی و در سقف کاربرد دارد.

بیس پلیت:

بیس پلیت برای اتصال سازه به فونداسیون استفاده می شود.

سایبان:

سایبان سقف سوله را می پوشاند و در قسمت عرضی سوله قرار می گیرد.

مراحل ساخت سوله گاوداری

برای ساخت این نوع سوله ها مهندسین محاسب آن را طراحی می کنند. سپس کارفرما نقشه ها و دفترچه محاسبات را برای اخذ تاییدیه به سازمان نطام مهندسی  می برد و در آنجا از استاندارد بودن نقشه های طراحی شده توسط سوله ساز آگاه میشوند. بعد از این مرحله مصالح برای ساخت سوله گاوداری خریداری و در کارخانه سوله سازی شروع به ساخت قابلها و اجزای آن میکنند و در اخر برای نصب به محل مورد نظر انتقال داده میشوند. از نظر کنترل کیفی در تمامی مراحل ساخت این نوع سوله توسط کارشناسان مربوطه تایید و اجرا می گردد. محاسبات در انجام ساخت این سوله بسیار مهم و حائز اهمیت است. تا بتوان یک سوله ایده آل ساخت. ( ساخت سوله سبک )

اگر می خواهید یک سوله بسازید بهتر است که دفترچه محاسبات بیشتر آشنا باشد. و عملا با خواندن مقاله ” دفترچه محاسبات سوله ” می توانید از استاندارد بودن و غیر استاندارد بودن یک سوله حتی بدون تجربه هم آگاه باشید.

سوله گاوداری ارزان و بهترین ابعاد گاوداری

در اینجا بیشتر بحث را می بریم به سمت گاوداریهایی که مساحتی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع دارند. از نظر ما بهترین ابعاد برای ساخت سوله گاوداری دهانه ۳۲ متر می باشد که در این سوله یک راهروی ۴الی ۶ متری در وسط سوله در نظر گرفته می شود برای عبور و مرور وسائل نقلیه و عملا در دو طرف این راهرو فضای نگهداری دام می شود. در این ابعاد وزن سازه به حداقل ممکن می رسد و همچنین کاربری آن برای نگهداری گاو و هزینه های نگهداری به شدت کاهش میابد.

در این سوله ها می توان شیب سقف را کمی بیشتر از ۳۰٪ قرارداد و عملا در تاج قسمتی از سقف را باز گذاشت. این کار باعث می شود که جریان هوا از طرفین وارد شود و از مرکز و از بالا خارج شود که این کار بشدت در تهویه هوا تاثیر گذار می شود و در نهایت باعث بهره بری بیشتر از دام می شود. البته در حالت های فیری استایل می توانید دهانه را حتی از دهانه ۳۲ متر هم بالاتر بگیرید.

موضوع قابل اهمیت دیگر این است که در این حالت می توانید قیمت اجرای فونداسیون و دیوار را هم بشدت کاهش دهید، برای اینکه توضیحات این بخش را بخوانید وارد لینک زیر شده و در مورد ابعاد مناسب بیشتر اطلاعات کسب کنید.

سوله استاندارد  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست