قبل از اینکه در این مقاله به دنبال قیمت بگردید به شما این نکته را تاکید میکنیم:

برای شما بسیار بهتر است که این مقاله را به صورت کامل بخوانید زیرا در اینجا نکات بسیار مهمی نوشته ایم که می تواند به شما آموزش هایی بدهد که بتوانید به درستی به مقایسه قیمت های شرکت های سوله سازی بپردازید، این نکته برای این پر اهمیت است که در حال حاضر رقابت بین شرکتها بسیار زیاد است و عملا یک شرکت سوله سازی می تواند قیمت ها را بصورت غیر واقعی به شما کمتر بگوید و حتی با همان قیمت هم با شما قرارداد ببندد و در نهایت مبالغ خیلی خیلی سنگین تر از شما به صورت قانونی اخذ نماید، پس بهتر است که ۵ دقیقه وقت بگذارید و با خواندن این مقاله اطلاعات خودتان را بالا ببرید و جلوی از دست دادن صدها میلیون تومان پول را از جیب خودتان بگیرید.

قیمت سوله سبک خرپایی : یکی از مهمترین مزایای سوله های خرپایی قیمت نهایی آن است که  صرفه اقتصادی دارد. . این سوله بطور متوسط نسبت به سوله های دیگر حداقل ۱۵ درصد ارزان تر است. ودارای نصب بسیار سریع و آسان میباشد. باید در نظر داشت سوله های خرپایی یکی از بهترین نوع سوله های موجود در بازار به شمار می آید. که معایب سوله های دیگر را  پوشش داده و دارای مزایای بسیاری است.  یکی از مهمترین مزایای آن میتوان به کاربری آن اشاره کرد. که در بسیاری از صنایع کاربرد دارد.

قیمت سوله سبک خرپایی

همانطور که در بالا به آن اشاره شد حداقل اختلاف قیمت سوله سبک خرپایی نسبت به سوله تیر ورقی حداقل ۲۰ ٪ می باشد و این تفاوت در دهانه های بسیار عریض به ۷۰ ٪ نیز می رسد اما قبل از هر مسئله ای باید به چند نکته درباره این اختلاف صحبت کرد برای همین بهتر است که کمی بیشتر در مورد سوله سبک خرپایی و تیرورقی بدانید ، برای اینکار روی لینک زیر کلیک کرده و در مورد سوله های تیر ورقی و سوله های سبک خرپایی کمی مطالعه کنید و سپس به این صفحه باز گردید.

همچنین بخوانید : انواع سوله کدامند؟

همانطور که به شما گفته شد بهتر است که مقاله بالا را مطالعه کنید تا مطالب این صفحه را بهتر درک کنید.

خب برمی گردیم به موضوع اختلاف قیمت. گفتیم که حداقل قیمت سوله سبک خرپایی میتواند ۲۰٪ پایینتر از سوله های تیرورقی باشد اما این موضوع برای سوله های صادق می  باشد که دهانه ی حداقل ۲۰ متر باشد. کلا صرفه اقتصادی در این است که سوله هایی که دهانه کوچکی دارند را با سوله های تیرورقی بسازید و سوله هایی که دهانه بیش از ۱۸ متر دارند را با روش خرپایی.

سوله سبک خرپایی نسبت به مابقی روش ها از مهندسی پیچیده تری برخوردار است و همین امر باعث شده که  سازنده این نوع سوله ها خیلی محدود تر باشند زیرا این روش ساخت و نقسه کشی آن حتی در دانشگاه های کشور هم به خوبی تدریس نمیشوند اما لازم است بدانید که در اروپا این روش به کلی جایگزین روش تیر ورقی شده است زیرا با مصرف فولاد کمتر استقامتی به مراتب بالاتر از روش تیر ورقی دارد و همچنین هیچ محدودیتی برای ساخت دهانه های بسیار بزرگ بدون ستون ندارد این در صورتی است که در روش تیر ورقی نمیتوان دهانه ۶۰ متر بدون ستون را اجرا کرد و اگر بخواهیم این کار را انجام بدهیم حداقل باید در هر متر مربع ۸۰ کیلوگرم فولاد مصرف کنیم که شاید بتوانیم تاییدیه نظام مهندسی را اخذ کنیم اما شرکت ما توانسته که دهانه ۶۰ متر با ارتفاع ۱۰ متر از کناره را فقز با ۳۸ کیلوگرم فولاد و با تاییدیه نظام مهندسی طبق آخرین آیین نامه های مقررات ملی ساختمان بسازد که عملا در این دهانه میتوان قیمت و هزینه ساخت را نسبت به روش تیرورقی تا ۷۰٪ کاهش داد.

هزینه ساخت سوله خرپا

هزینه ساخت سوله خرپا در حال حاضر از متری ۱۶۰.۰۰۰ تومان شروع میشود تا قیمت ۳۶۰.۰۰۰ تومان که این تفاوت به دلیل تفاوت در دهانه و ارتفاع و محل نصب سازه متغیر میباشد.

در اینجا به موضوع مهم دیگری می پردازیم که اگر آن را ندانید ممکن است کلاه سر شما رود و بسیار متضرر شوید

در زمانی که قصد ساخت یک سوله را دارید باید چند کار بسیار مهم و حیاتی را انجام دهید که بسیار در قیمت نهایی برای شما میتواند تاثیر گذار باشد که در مورد هر کدام توضیح خواهیم داد:

 1. مشخص کردن ابعاد سوله
 2. مشخص کردن روش ساخت سوله
 3. استعلام قیمت از شرکتهای سوله سازی
 4. ساخت سوله

۱: مشخص کردن ابعاد سوله قطعا می تواند در کاربری و به ویژه قیمت های تمام شده شما به شدت تاثیر گذار باشد و عملا قیمتها را برای یک مساحت مشخص حتی تا سه پنجم کاهش دهد. ما در این باره در مقاله ای به طور کامل و با مثالهای کافی توضیح داده ایم که اگر نخوانده اید تاکید میکنیم که حتما آن مقاله را که لینک آن در زیر همین خط گذاشته شده است را حتما بخوانید و سپس به این صفحه بازگردید.

تعیین ابعاد مناسب سوله

۲- بعد از تعیین ابعاد سوله نوبت به مشخص کردن روش ساخت سوله میرسد که اطلاعات این بخش را میتوانید در مقاله معرفی انواع سوله ها دنبال کنید.

۳- و اما مهمترین بخش بعد از پیمایش مقالات و اهداف بالا: اخذ قیمت سوله سبک خرپایی و یا قیمت سوله تیرورقی از سایر شرکتها

اولین نکته بسیار مهم در اخذ قیمت سوله این است که شما بدانید اجزاء اسکلت فلزی سوله چیست و مطمئن شوید که شرکت سوله سازی به شما قیمت کل را داده است نه قیمت یک اسکات ناقص.

اجزاء کامل یک اسکلت فلزی شامل : بیس پلیت ، قابهای ستون و سقف ، والپست ، استرات ، تیر ریزی سقف سازه و باد بند کشی کامل ستون و سقف + طراحی نقشه سازه و فونداسیون ، خرید مصالح ، ساخت ، نصب در محل ، رنگ آمیزی و اتصالات سازه ( پیچ و مهره ) می باشد. و جدول زیر با حساب ارتفاع ۵ متر و با تمام اجزای پیش گفته حساب شده و قیمت پروفیل در آن به ازاء هر کیلوگرم ۶۲۰۰ محاسبه شده.

در ضمت قیمتهای زیر بر اساس جمع قیمت ( طراحی نقشه – ساخت – رنگ آمیزی و نصب در محل ) + اجزاء پیش گفته در بند قبل محاسبه شده

با توجه به نوسنات قیمت فولاد در سال ۹۸ ممکن است قیمتهای سوله سبک خرپایی در سال ۱۳۹۸ با تغییراتی همراه باشد. پس برای اطلاع دقیقتر از قیمت بهتر است تماس بگیرید با شرکت ارزان سوله

متراژدهانهتعداد ستون میانیوزن سوله در هر مترقیمت اجرت و مصالحقیمت کل در هر متر مربع
سوله با دهانه ۲۰ متربیستون۲۴۸۶۰۰۲۰۶.۴۰۰ تومان
سوله با دهانه ۳۰ متربیستون۲۷۸۶۰۰۲۳۲.۲۰۰ تومان
سوله با دهانه ۴۰ متربیستون۳۱۸۶۰۰۲۶۶.۶۰۰ تومان
سوله با دهانه ۵۰ متربیستون۳۷۸۶۰۰۳۱۸.۰۰۰ تومان
سوله با دهانه ۶۰ متربیستون۳۹۸۶۰۰۳۳۵.۴۰۰ تومان
سوله با دهانه ۷۰ متربیستون۴۵۸۶۰۰۳۸۷.۶۰۰ تومان
سوله با دهانه ۸۰ متربیستون۵۲۸۶۰۰۴۴۷۲۰۰ تومان
سوله با دهانه ۹۰ متربیستون۶۰۸۶۰۰۵۱۶.۰۰۰ تومان
سوله با دهانه ۳۰ متر۱۲۰۸۶۰۰۱۷۲.۰۰۰ تومان
سوله با دهانه ۴۰ متر۱۲۲۸۶۰۰۱۸۹.۲۰۰ تومان
سوله با دهانه ۵۰ متر۱۲۳۸۶۰۰۱۹۷.۸۰۰ تومان
سوله با دهانه ۶۰ متر۲۲۱۸۶۰۰۱۸۰.۶۰۰ تومان
سوله دامداری و گاوداری با دهانه ۳۲۲۱۹۸۶۰۰۱۶۳.۴۰۰ تومان

دقت کنید که کم کردن هر یک از این موارد میتواند قیمتها را به شدت پایین آورد و البته با کسر هر یک از اینها سازه شما کامل نیست و باید در نهایت کامل شود، پس به ساذگی از این موضوع نگذرید. به عنوان مثال فرض کنید که قیمت یک سازه فلزی سوله با تمامی موارد پیش گفته در ازاء هر متر ۲۰۰ هزار تومان قیمت داده شده باشد، حال یک سوله ساز میتواند با کم کردن یک اجزاء مثل بادبند کشی کامل قیمت را به شما ۱۵۰ هزار تومان اعلام کند و اگر شما اطلاعات کاملی نداشته باشید به طبع قیمت کمتر را انتخاب میکنید و قرارداد را با قیمت ۱۵۰ هزار تومان میبندید. بعد از اتمام پروژه طبق قرارداد مبلغ ۱۵۰ هزار تومان را تسویه میکنید و سوله ساز به شما میگوید که سازه شما نیاز به بادبند کشی کامل هم دارد و قیمت آن به ازاء هر متر مربع ۸۰ هزار تومان میباشد!!! از آنجایی که هیچ شرکت دیگری کار نیمه تمام شرکت دیگری را دست نمیگیرد شما مجبور می شوید که قبول کنید ( حق شکایت یا اعتراض هم ندارید زیرا در قرارداد اسمی از بادبند به میان نیامده بود ) و در نهایت مبلغ ۲۳۰ هزار تومان هزینه کرده اید . پس به این نکته واقعا دقت کنید.

ادامه این مقاله را می توانید در لینک زیر دنبال کنید و از اهمیت دفترچه محاسبات آگاه شوید و بدانید که چطور باید یک قرارداد بدون نقص ببندید که کلاه سر شما نرود

پس همین الان کلیک کنید بر روی : مشخصات یک سوله استاندارد 

مزایای سوله سبک خرپایی

پایین بودن هزینه ساخت آن

هزینه حمل و نقل آن و نصب آن بسیار پایین است.

ساخت جرثقیل بدون محدودیت و قابلیت نصب بر روی سوله های خرپایی

دارای اشکال متنوع هندسی است و ظاهری زیبا دارد.

تنها سوله ای که میتواند سازه با دهانه بسیار بزرگ بدون ستون میانی بسازد سوله خرپایی است.

طراحی ساخت آن و نصب سریع آن

تنها سوله ای که میتواند پل های بزرگ و سازه ای تحت بار شدید بسازد سازه خرپایی است.

مقاومت در برابر بارهای وارده و کاهش لرزش و جابجایی سوله

قابلیت باز کردن اتصالات و حتی مونتاژ آن به دفعات مکرر.

قیمت هزینه ساخت سوله خرپایی به چند بخش تقسیم می شود.

ورق هایی که در ساخت این نوع سوله استفاده میگردد. و نوع فلزی که استفاده میشود. فولاد است و قیمت فولاد نیز روزانه در بازار است . در برخی موارد هزینه خرید این آهن آلات برعهده کارفرما است. و در برخی دیگر از کارخانه هاخرید به عهده کارخانه است.

برش های ورق فولادی ، جوشکاری ، استفاده از سی ان سی ، برش پودری تست جوش ، رنگ آمیری در کارخانه همه هزینه بر است و برای انجام هر کار باید هزینه ای متقبل شد.

فاکتورهای که بر قیمت و فروش سوله های خرپایی تاثیر میگذارند.

اولین فاکتور وزن هر متر مربع که حدود ۵۰ کیلو گرم میباشد.

از طرفی هم هر چه ارتفاع سوله بیشتر باشد بیاید از ورق با ضخامت بالاتری استفاده کرد که موجب افزایش قیمت می شود.

یکی دیگر از فاکتورهای هزینه سقف سوله میباشد که معمولا دو نوع هستند.

سقف سوله با ورق رول که دارای عایق حرارتی هستند و از پشم شیشه و توری استفاده میشود و تقریبا قیمت پایینی دارند.

دیگری سقف سوله با ساندویچ پانل است .که نمای بسیار زیبایی داردو عایق حرارتی بهتری نسبت به ورق رول است.که قاعدتا قیمت آن بالاتر از نوع اول است.

کاربرد های سوله خرپایی

کارخانه جات صنعتی

سالن های ورزشی

تالار و نمایشگاه ها

آشیانه تعمیر و نگهداری هواپیماها

ساخت پل های بزرگ

ساخت سوله ورزشی

خطوط انتقال برق

کارگاه های تولید

شهربازی

ساخت سوله مرغداری

کشاورزی

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • محمدعلی محمودآبادی
  سپتامبر 4, 2018 4:42 ق.ظ

  سلام بنده یک سوله اجرا کردم با پروفیل ۹×۹به طول خرپا۲۳/۵۰ارتفاع تاوسط حدودا ۷/۵۰لطفا قیمت دستمزد رومتری چنداعلام کنم
  ستونها هم تیرآهن ۱۴دوقلو باورق کشی هست که ستونهاروکیلویی۹۰۰تومان گفتم

  پاسخ
  • سلام جناب محمد علی محمودی، راستش این سبکی را که شما میفرمایید را ما تا به حال انجام نداده ایم و عملا این روش شما روش اصولی نیست برای همین من هیچ نظری نمیتونم براش بدم.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست