در این صفحه قصد داریم در درجه اول عوامل تاثیر گذار در قیمت را برای شما بازگو کنیم و همچنین در نهایت از شما بخواهیم که فرم استعلام قیمت داخل سایت را برای ما پر نموده تا برای شما قیمت سوله مد نظرتان را محاسبه و برایتان ارسال کنیم. در ضمن مطالب زیر به شدت برای شما مفید بوده و باعث میشود که در زمان محاسبه هزینه ساخت سوله هیچ سوله سازی نتواند کلاه سر شما بگذارد.

محاسبه هزینه ساخت سوله

در مرحله اول شما باید ابعاد مناسب را با توجه به زمین خود مشخص کنید. این موضوع بسیار حائز اهمیت میباشد و انتخاب یک ابعاد درست میتواند، محاسبه هزینه ساخت سوله را تا ۵۰% نیز کاهش دهد. برای همین واقعا توسیه ما این است که در اولین قدم حتما و حتما ابعاد صحیح را برای دهانه طول و ارتفاع خود برگزینید.

برای خواندن مقاله : آموزش تعیین ابعاد مناسب برای کاهش قیمت، روی لینک روبرو کلیک فرمایید—-> تعیین ابعاد مناسب سوله

مرحله نخست در ساخت سوله طراحی آن می باشد در بحث طراحی سوله آن چه که مهم به نظر می رسد نوع کاربری آن است متقاضی در ابتدا باید اطلاعاتی از قبیل نوع انتظار خود از سوله و نوع  کاربری آن وبه ویژه ابعاد صحیح را باید در اختیار سازندگان قرار بدهد تا مجموعه با شناسایی همه جانبه نیازهای مشتری سازه ای متناسب ارائه بدهد .

نکته مهم دیگر برای محاسبه هزینه ساخت سوله این است که هنگام اخذ قیمت سوله و پیش فاکتور از سوله سازی، باید حتما ساخت اجزای آن کاملا مشخص باشد و سوله ساز باید بگویند که قیمتی که میدهد دقیقا با احتساب چه اجزایی است. زیرا:

اسکلت فلزی سوله شما اجزایی است که بودن آنها در سازه امری حیاتی ایت و باید در سازه باشد، و اگر هر کدام از اجزا در سازه کم باشد میتواند باعث فاجعه شود. حال سوال براتون پیش میاد که چرا ممکنه یک سوله ساز در زمان محاسبه هزینه ساخت سوله استفاده از بعضی از این اجزاء را کنار بگذارد؟؟

جواب: با توجه به اینکه بازار ساخت و ساز این روزها با رکود مواجه شده است، سوله سازان تلاش میکنند تا با پایین تر آوردن قیمت بتوانند افراد را با قیمت پایینتر جذب کنند. حال یکی از راه های پایین آوردن قیمت همین عدم استفاده اولیه بعضی از اجزاء اسکلت فلزی در پیش فاکتور و محاسبه هزینه ساخت سوله میباشد. برای توضیح مطالب پایین را بخوانید.

مثال:

به عنوان مثال در نظر بگیرید که ساخت نصب و رنگ آمیزی یک سازه با یک ابعاد مشخص به اضای هر متر مربع ۱۸۰٫۰۰۰ تومان برآورد شود، حال یک سوله ساز میتواند مثلا باد بند کشی ستون و سقف را از پیش فاکتور خود حذف کند و در نتیجه قیمت را به شما ۱۴۰٫۰۰۰ تومان اعلام کند. در این صورت قیمت آن از سایرین پایینتر میباشد و شما اگر اطلاعات کافی نداشته باشید مطمئنن در این دام می افتید و قرارداد سوله را با همین قیمت میبندید. در نهایت سوله بدون باد بند کشی کامل ستون و سقف به شما تحویل داده میشود و سوله ساز به شما میگوید اگر بخواهید باد بند کشی کامل را هم انجام بدید باید به در اضای هر متر ۸۰٫۰۰۰ تومان دیگر پول بدهید و در قالب قرارداد جدید شروع به کار کنید.

حال از آنجایی که در قرارداد قبلی اسمی از بادبند کشی کامل در میان نبوده، از لحاظ قانونی هیچ حق اعتراضی ندارید و از آنجایی هم که هیچ سوله سازی کاره نیمه تمام کس دیگری را قبول نمیکند شما مجبر میشوید که با همان سوله ساز قبلی وارد قرارداد دباره شوید و در نهایت مبلغ ۲۲۰٫۰۰۰ تومان را برای ساخت اسکلت فلزی خود هزینه کرده باشید.

حال اجزاء کامل اسکلت فلزی کدامند:

 • فریم های ستون و سقف
 • بیس پلیت
 • استرات
 • بادبند کشی ستون و سقف
 • تیر ریزی کامل سقف یا پرلین
 • وال پست
 • مهارکش
 • پیچ و مهره

بعد از انتخاب ابعاد صحیح و با در نظر گرفتن اجزاء کامل در محاسبه هزینه ساخت سوله نوبت به انتخاب روش ساخت سوله میرسد.

انواع سوله به رو شهای زیر :

ساخته می شوند پس از ساخت که توسط مهندسین و تکنسین های سازه صورت می گیرد نوبت به رنگ کاری و تمیزکاری سازه می رسد . تمامی موارد شرح داده شده در بالا در کارخانه صورت می پذیرد و در انتها سازه به زمین در نظر گرفته شده منتقل می گردد و به وسیله پیچ و مهره و.. به هم متصل شده و سازه ای ایمن و مستحکم ساخته می شود .

هزینه ساخت سوله در انواع روشها

سوله ها سازه هایی فلزی ارزان قیمت هستند که در موارد بسیار زیادی کاربرد دارند تعیین قیمت سوله و هزینه های نهایی آن به عامل متعددی بستگی دارد و هزینه ساخت سوله در انواع روشها با همدیگر متفاوت هستند .

 • ابعاد ظاهری سوله ( عرض , طول و ارتفاع سوله )
 • منطقه ی احداث سوله
 • ابعاد دهانه سوله
 • بارهای اضافی و تحمیلی ( هم چون جرثقیل های نصب شده )
 • و از همه مهمتر ، روش های ساخت سوله:

همانطور که در بالا هم گفته شد ما سه روش اصلی ساخت سوله داریم که به ترتیب از جدید به قدیمیتر به آن به صورت خلاصه میپردازیم

۱- سوله های خرپایی: محاسبه هزینه ساخت سوله در سوله های خرپایی بسیار پیچیده میباشد، از همین رو در ایران افراد متخصص در این زمینه بسیار بسیار کم و محدود میباشند. و این موضوع به هیچ عنوان خبر خوبی نیست زیرا استفاده از سوله های خرپایی در اروپا بسیار مرسوم است و عملا دیگر سوله ها به کلی منسوخ شده اند اما در ایران هنوز مدل تیر ورقی مرسوم تر میباشد، دلیل این موضوع همانطور که گفتیم این است که سازندگان خرپا به دلیل عدم شناخت مهندسی پیچیده آن بسیار کم هستند.

در سوله های خرپایی و از دهانه های ۱۸ متر به بالا محاسبه هزینه ساخت سوله به شدت به صرفه تر از سایرین میباشد و همچنین هر چقدر دهانه بزرگتر شود این اختلاف قیمت بیشتر و بیشتر میشود.

سوله های خرپایی نسبت بقیه روشها مزایای خیلی مهمتر و بیشتری دارند.

اگر میخواهید در باره سوله خرپایی ، تیرورقی ، و یو بی ام بیشتر بدانید ، و تشخیص دهید که کدام برای کاربری شما بهتر و ارزانتر تمام میشود ، لطفا روی لینک زیر کلیک فرمایید.

انواع سوله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست