اجرای سوله

اجرای سوله بخش مهمی از نصب و راه اندازی آن به شمار می رود و میزان مقاومت قاب فولادی سازه به اجرای سوله و نصب صحیح لاپه و استرات بستگی دارد , نوع راه نصب روکش سوله و اعضای آن تاثیر زیادی در عملکرد مناسب ساختمان خواهد داشت .

نقش پرلین و استرات در اجرای سوله

همانطور که اشاره کردیم پرلین یا لاپه و استرات بخش مهمی از اجرای سوله را به خود اختصاص می دهند و در ابعاد ۱۶ و ۱۹ متر برای نصب و اجرا تحویل داده می شوند , تحویل این اجزا به سایت پروژه اهمیت زیادی دارد و از همین رو هم به برنامه ریزی دقیقی احتیاج دارند .

پیمانکار پروژه تدارکات مربوط به این اجزا را برعهده دارد و بر نحوه ی راه اندازی آن ها در تمامی مدت نصب نظارت می کنند تا ترتیبات به هنگام نصب اسکلت به خوبی رعایت شود و کوچکترین ایراد و یا خطایی در تدارکات عملیات رخ ندهد .

بازرسی اجرای سوله

بررسی بسته بندی ها قبل از بارگیری صورت می گیرد و تمامی مراحل در برابر مشخصات موجود چک شده و تماما برچسب گذاری می شوند تا از سردرگمی های ناشی از تشابه اجزا جلوگیری شود , نقشه سوله نوع گیج های فولاد را به طور واضح مشخص می کند به همین دلیل هم در ابتدای کار بسته بندی ها در برابر این نقشه ها بررسی می شوند .

اندازه های مختلفی که در انبار موجود هستند در صورت مغایرت با نقشه های موجود در انبار جدا شده و بسته بندی ها بازرسی می شوند تا اطمینان حاصل شود که در مدت حمل و نقل و جابه جایی دچار آسیب نشده باشند .

تمامی این عملیات قبل از بارگیری صورت می گیرد تا از سلامت بسته بندی ها و نیز همخوانی آن ها با نقشه ها و مشخصات موجود اطمینان حاصل شود .

باراندازی اجرای سوله

باراندازی نیز در مرحله اجرای سوله بسیار مهم است , استرات ها و پرلین ها توسط جرثقیل ها تخلیه و باراندازی می شوند که در تمام طول مدت باراندازی یک ناظر با تجربه و ماهر بایستی به مراحل جابه جایی نظارت کند و مانع از بروز هرگونه آسیب به فطعات گردد .

برای بالا بردن این قطعات و اجزا از کابل ها استفاده می شود که این کابل ها محافظت شده مصنوعی یا زنجیره ای هستند که خطرات را به میزان چشمگیری کاهش می دهند .

در مدت این عملیات قطعات کوچکتر توسط نیروی انسانی جابه جا می شود اما باید دقت کرد که هیچ یک از اجزا آسیب نبینند از این رو است که فردی با صلاحیت به روند کار نظارت می کند .

نکته ی مهم در این باره این است که پرلین ها و استرات ها به هیچ وجه نباید کج انداخته شوند و قطعات و بسته بندی ها در زمان نصب تحویل داده شوند . در این میان این احتمال وجود دارد که نیاز به انبار کردن برخی از قطعات در کوتاه مدت و یا حتی بلند مدت وجود داشته باشد که باید انبار مناسبی برای آن ها در نظر گرفته شود , این انباره بایستی در نزدیکی ساختمان واقع شده باشد و امکان دسترسی به آن وجود داشته باشد که این موارد به نوع متد شرکت سوله سازی بستگی دارد .

نکته ی بعدی قرار دادن ورقه های اسکلت فلزی بر روی بلوک های بتنی و یا چوبی است دلیل این امر هم جلوگیری از آسیب رسیدن به کابل ها و باربرداری دوباره قطعات است .

نصب اسکلت و اجرای سوله

نصب استرات ها و پرلین ها در زمان نصب قاب فولادی گرم نورد صورت می گیرد و معمولا هم این عملیات برعهده پیمانکار فولاد است . این پیمانکار فولاد است که نوع نصب دقیق را تعیین می کند , دلیل این امر هم سازگار شدن با نیازهای ساختمان است . در این عملیات رفترها و ستون ها به صورت کامل محدود می شوند چرا که نصب سازه به طور کامل اجزای ثانویه را قادر به پشتیبانی بارگزاری نخواهد کرد از این رو در نصب سازه ها علی الخصوص در ساختمان های بزرگ تجهیزات ثانویه به هیچ وجه قبل از تکمیل اسکلت اصلی آغاز نمی گردد .

در این میان در شرایط موقتی عدم وجود مهار ها ارزیابی می شود تا توانایی قابلیت قاب در حمل بارهای نصب و راه اندازی مشخص شود .

نصب ریل های استرات

در نصب اسکلت و اجرای سوله در نصب ریل های استرات نیز باید توجه شود , پلت های فرم های جرثقیل متحرک نصب و راه اندازی پرلین ها را در اجرای سوله برعهده دارند و اجزا و قطعات توسط جرثقیل ها از پشت کامیون به محل انبار حمل شده و یا بر روی زمین قرار داده می شوند .

این روش جابه جایی و حمل کمک زیادی به کارکنان پیمانکار فولاد می کند و از تجمع پرلین ها بر روی تیرهای رفتر که بدون مهار بند جانبی هستند جلوگیری می کند .

در این زمان تمامی اجزا و قطعات سقف که به پلت فرم های جرثقیل های متحرک نیاز دارند نصب می شود چرا که این ابزار بلافاصیه بعد از نصب تورهای ایمنی در عملیات روکش از کار خارج می شوند .

تورهای نصب شده تا زمانی که سقف حالت شکنندگی خود را از دست بدهد و سر جای خود محکم شود باقی خواهد ماند .

 

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • با سلام.
    ضمانت شما برای اجرای صحیح سوله چیه ؟

    پاسخ
    • اجرای سوله توسط شرکت ارزان سوله تمامت با رعایت کردن تمامی آیین نامه مقررات ملی ساختمان میباشد و شما میتوانید قبل از استارت پروژه دفترچه محاسبات صادره از شرکت ما را برای سازمان نظام مهندسی ببرید و تاییدیه را از سازمان پیش گفته اخذ کنید و عملا با این کار کاملا مطمئن میشوید و نیاز به هیچ ریسکی برای اطمینان کردن به ما ندارید. با تشکر از سوال خوبتان

      پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست