سوله و همه چیز درباره آن : سوله یک سازه ی فلزی به جهت احداث سالن های صنعتی , کشاورزی , ورزشی و .. است . سوله نسبت به سایر سازه های فلزی روش طراحی و ساخت متفاوتی دارند از این رو قابلیت ها و ویژگی های آنان منحصربه فرد است .

در ساخت هریک از سالن های صنعتی و غیر صنعتی از مقاطع متغیر این نوع سازه های فلزی استفاده می شود که ابعاد و وزن آن ها بر اساس کاربری سوله تعیین می گردد .

این مقاله با موضوع سوله و همه چیز درباره آن به شرح خصوصیات و ویژگی های این سازه کاربردی می پردازد , سوله ها را می توان پرکاربردترین و پراستفاده ترین ساختمان های از پیش ساخته شده دانست که در موارد متعددی به کار برده می شود , از جمله کاربری های سوله می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • سوله های کشاورزی ( سالن های کشاورزی , انبار نگهداری محصولات کشاورزی , محل نگهداری تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی )
  • سوله های صنعتی ( کارخانه های سنگین صنعتی , انبارهای صنعتی , سردخانه های صنعتی و .. )
  • سوله های ورزشی ( ورزشگاه ها , سالن های ورزشی , استادیوم های ورزشی و .. )
  • سوله های دامداری ( سالن های دامداری , سوله های پرورش دام و طیور , سالن های نگهداری دام و طیور و .. )
  • نمایشگاه ها ( محل برگزاری نمایشگاه های کتاب , نمایشگاه های ماشین )
  • تعمیرگاه ها ( تعمیرگاه های ماشین های سبک و سنگین , تعمیرگاه های هواپیماها و ..)

و بسیاری موارد دیگر که ذکر همه آن ها در این مقاله تحت عنوان سوله و همه چیز درباره آن نمی گنجد .

سوله و همه چیز درباره آن

هریک از سوله ها به عنوان سازه های قدرتمند فلزی دارای ویژگی ها و خصوصیات منحصربه فردی هستند که بر اساس نوع کاربری آن ها تعیین می شود ,ارتفاع و ابعاد سوله ها در مناطق مختلفی اشکالی گوناگون دارد از همین رو برای خرید و ساخت سوله ها در نظر گرفتن محل نصب و اجرا اهمیت دارد .

توجه به تمامی مشخصات سوله در همه مراحل ساخت الزامی است , عدم رعایت کیفیت در برشکاری , جوشکاری , اتصال قطعات , زنگ زدایی , رنگ آمیزی و .. موجب می شود سازه فاقد کارایی و کیفیت لازم باشد .

سوله ها از نظر مشخصات ظاهری و فنی با یکدیگر متفاوت هستند , انواع سوله ها را می توان موارد زیر عنوان کرد :

  • سوله تیرورقی
  • سوله یو بی ام
  • سوله خرپایی

انواع سوله

از مشخصات سوله های تیرورقی می توان به وزن بالای آن ها اشاره کرد , سوله های تیرورقی از حجم قابل توجهی از فلز فولاد ساخته می شوند که همین عامل موجب افزایش وزن آن ها گردیده است . سوله های تیرورقی بر اساس قدیمی ترین متدهای ساخت سازه های فلزی طراحی و تولید می شوند از این رو در مقایسه با سوله های مدرن تر قابلیت ها و مزایای کمتری داشته و روشی منسوخ شده به شمار می رود .

سوله های یو بی ام اما نسبت به سوله های تیرورقی روشی جدیدتر بوده و برخی معایب روش های قبل را پوشش داده است اما در برخی محدودیت ها هم مانند سوله های تیرورقی ست به طور مثال ابعاد دهانه سوله های یو بی ام کاملا محدود است ساخت سوله یو بی ام با دهانه بزرگ اصلا صرفه اقتصادی ندارد .

و اما سوله های خرپایی در مقایسه با دو روش قبلی بسیار مدرن تر و جدیدتر است از این رو دارای مزیت ها و قابلیت های بسیار زیادی هستند . سوله های خرپایی بسیار سبک هستند و قیمت مقرون به صرفه ای دارند , امکان نصب انواع تجهیزات و ماشین آلات در سوله های خرپایی وجود داشته و در مدت زمان کوتاهی هم طراحی و تولید می شوند . سوله های خرپایی بهترین و پرکاربردترین سازه های فلزی به شمار می روند .

طراحی سوله

تمامی نقشه ها و طرح های سازه بایستی در مورد هر سازه به طور جداگانه ای تهیه شود , مهندسان و طراحان مجموعه بایستی تمام جزئیات و اجزای اسکلت فلزی سازه را در نقشه قید کنند و طرح و نقشه را در اختیار واحد های اجرایی مجموعه قرار دهند .

تمامی مراحل طراحی سازه در کارخانه و توسط نرم افزارهای به روز و پیشرفته طراحی سازه های فلزی صورت می گیرد و تماما توسط بازرسین فنی و کنترل مجموعه بررسی شده و کم و کیف مرغوبیت طرح های پیاده سازی شده تعیین می گردند .

در صورت مشاهده کوچکترین بی دقتی در این مرحله توسط بازرسین مجموعه گزارش داده می شود و بلافاصله طرح های تهیه شده برای تصحیح به طراح و مهندس سازه سپرده می شود , این مرحله با دقت بالایی صورت می گیرد چرا که هر ضعفی در طرح ها و نقشه های سازه خساراتی هنگفت را در مرحله ساخت به بار می آورد بنابراین لازم است متخصصین و کارکنان مجموعه مهارت و دانش و تجربه کافی در این زمینه را داشته باشند .

طراحی سوله بر اساس نوع آن صورت می گیرد , نوع سلیقه مشتری هم در این مورد تاثیرگذار است و سوله بر اساس خواست و نیاز خریدار طراحی و تولید می شود .

به طور کلی طراحی سوله با دیگر سازه های فلزی متفاوت است و این به دلیل نوع کارایی سازه هاست , دهانه سوله ها گسترده تر و ابعاد تیرها و ستون ها در آن بزرگ تر است به همین دلیل هم نمی توان از پروفیل های آماده موجود در بازار استفاده کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست